Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć niewiarygodną historię od znajomego znajomego? Tutaj zamieszczam właśnie takie historie. Legendy miejskie, bo o nich mowa, są to relacje z wydarzeń nieprawdziwych, które jednak mają znamiona prawdopodobieństwa i jako takie postrzegane są przez osoby je rozpowszechniające.
Kategorie: Wszystkie | inne | legendy amerykańskie | legendy polskie
RSS
czwartek, 22 grudnia 2016
Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie 25 grudnia

Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie 25 grudnia

Jak to się stało, że 25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie? Źródła nie mówią nic o tym, kiedy urodził się Jezus Chrystus. Jednak to właśnie koniec grudnia wskazano jako datę jego urodzin. Odpowiedzi na to pytanie możesz poszukać w artykule: Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie 25 grudnia.

13:05, szperacz_folklorysta , legendy polskie
Link Komentarze (2) »
środa, 16 września 2015
Drastyczne legendy ślubne

Lubisz śluby? Dobrze bawisz się na weselach? Są i takie legendy miejskie. Jeśli masz mocne nerwy, możesz sprawdzić co się działo na ślubach z takich opowieści. Historie są tylko trzy, ale na 99,9% któraś z nich jest Ci znana. Przejdź do artykułu >

legendy miejskie - ślub i wesele

15:49, szperacz_folklorysta , legendy polskie
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 września 2015
Inny blog

Widzę, że komentarze i facebook na tym blogu żyją już własnym życiem, więc zdecydowałam się uporządkować i przenieść wpisy na inny blog, który jest aktywny. Pierwsza idzie "legenda" o "Blair Witch Project", ponieważ znowu czytałam na ten temat i to po nią w ogóle tutaj zajrzałam: http://www.swieta.biz.pl/blair-witch-project/

 

Blair Witch Project

15:36, szperacz_folklorysta , legendy polskie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 stycznia 2011
Mąż-dziwkarz

Mąż był dziwkarzem. Wziął raz żonę na delegację do Warszawy, ale bez kurestwa żyć nie mógł. Żonę zostawił w hotelu, a sam poszedł do stałej swej damy w Warszawie. Jak wchodził, przewinął się tam Murzyn, tak jakby od niej wychodził. Panienka była niechlujna i nie po każdym stosunku się myła. Mąż zrobił swoje z damą. Wrócił do hotelu zadowolony, a tu żona wykąpana i gotowa do zabawy. No, więc poprawił jeszcze przed snem i w porządku. Żona urodziła dziecko. Okazało się, że Murzynka. W szpitalu popłoch. Czarny dzieciak? On z pretensjami do niej. W końcu się domyślił jak to było i do dziwki miał pretensje na resztę świata.

 

źródło: D. Czubala, Nasze mity współczesne, s. 58.

20:53, szperacz_folklorysta , legendy polskie
Link Komentarze (2) »
czwartek, 11 listopada 2010
Szczęka w wodzie

„W czasie wakacji było towarzystwo nad morzem. Jeden mężczyzna tak się w wodzie rozszalał, że wyleciała mu do wody sztuczna szczęka. Zaczął jej szukać. Koledzy, widząc, że nie może sobie poradzić, popłynęli, by mu pomóc. Szukali dość długo bez rezultatu. W końcu jeden kolega wyjął dla rozrywki swoją szczękę i zawołał, że ją znalazł. A ten przymierzył, spostrzegł, że nie pasuje i zawołał:

- ‘To nie moja’ - i wrzucił ją do wody. I tak we dwóch przyjechali do domu bez sztucznych szczęk. To była taka wakacyjna opowieść”.

 

„Dwaj wędkarze siedzieli na pomoście i łapali ryby. Jednemu spadła do wody sztuczna szczęka. Bardzo się o nią martwił, bo to teraz dużo kosztuje. Jego kolega włożył do czerpaka swoją i zaczął tym czerpakiem niby szukać po dnie. Po chwili zawołał, że ją wyciągnął. Ten, zmartwiony, przymierzył i natychmiast odrzucił ją na głęboką wodę. I żartowniś stracił szczękę”

 

źródło: D. Czubala, Nasze mity współczesne, s. 17-18.

19:35, szperacz_folklorysta , legendy polskie
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22
Polecane strony:
www.jaknapisac.com
www.mojasocjologia.pl
www.pracamagisterska.net

Share |
Mark Barber wydał w 2007 roku książkę na temat legend miejskich, w której spisał legendy z całego świata i wyjaśnił, które z nich mają ziarno prawdy, a które są zupełną bujdą.

Top 24 - Katalog Dobrych Stron